Szczotkowanie na sucho – na czym polega i jakie daje efekty?

W ostatnich latach coraz więcej osób wykonuje szczotkowanie na sucho. Przyjrzyjmy się temu, kiedy warto je wykonać i jakie są jego rezultaty.

Lubimy chodzić do salonu kosmetycznego. Siadać na wygodnym fotelu i oddawać się przyjemnym zabiegom. Jednak o pielęgnacji skóry musimy pamiętać także w domu. Niektóre domowe zabiegi są szybkie i proste, wystarczy, że wykonujemy je regularnie. Przykładem jest szczotkowanie na sucho ciała, które stanowi połączenie peelingu i masażu.

Korzyści regularnego szczotkowania ciała

Jeżeli zaopatrzymy się w dobrej jakości szczotkę, a przy tym zabieg będziemy wykonywać regularnie, to szybko zauważymy, że nasza skóra wygląda inaczej. Szczotkowanie na sucho poprawia koloryt skóry, zwiększa nawilżenie, relaksuje, pomaga pozbyć się martwego naskórka, zredukować cellulit, ujędrnić i wygładzić skórę. Ma też znaczenie dla zdrowia, bo stymuluje układ odpornościowy i redukuje bóle stawowe. Szczotka masuje i poprawia krążenie, układ limfatyczny, detoksykuje i dodaje skórze energii.

Szczotkowanie jest dobrą propozycją jako uzupełnienie profesjonalnych zabiegów, jak endermologia albo zabiegi z zastosowaniem urządzenia ALMA SpaDeep. Zabiegi te wykazują rewelacyjną skuteczność w walce z niedoskonałościami skóry, w tym z cellulitem. Kiedy między kolejnymi zabiegami będziemy dbać o szczotkowanie, efekty będą jeszcze lepsze.

Szczotkowanie na sucho – jak robić to prawidłowo?

Pierwsze, co musimy zrobić, to zakup szczotki. W sklepach znajdziemy ich mnóstwo. Jednak najlepsze będą te, których włosie jest naturalne, gęste i względnie twarde. Sprawdzą się zarówno szczotki z włóknami roślinnymi, jak i ze zwierzęcym włosiem, przy czym te pierwsze są twardsze. Szczotkę należy trzymać pod kątem 45 stopni. Aby szczotkowanie było skuteczne, musimy wykonywać ruchy w stronę serca. Ruch szczotki musi być zgodny z kierunkiem limfy.

Szczotkowanie nóg zaczynamy od stóp i przesuwamy się ruchami posuwisto-omiatającymi w górę. Kiedy chcemy masować w ten sposób ręce, to rozpoczynamy od dłoni i przesuwamy się w stronę ramion. Inaczej wygląda to, gdy zabieg ma dotyczyć dekoltu i brzucha. Wtedy też szczotka powinna poruszać się ruchem kolistym. Jednocześnie trzeba pamiętać, że skóra dekoltu jest bardzo wrażliwa, więc szczotkowanie musi być znacznie delikatniejsze, niż na przykład na udach. Bardzo istotne jest to, że podczas szczotkowania nie używamy żadnych kremów i balsamów.

Jak szybko można cieszyć się rezultatami?

Szczotkowanie na sucho nie jest trudne ani czasochłonne. Pierwsze rezultaty możemy zauważyć już po paru zabiegach. Wystarczy, że na szczotkowanie poświęcimy 5-10 minut dziennie albo co drugi dzień. Pierwszą zmianą będzie poprawa kolorytu i jędrności. Później skóra będzie bardziej nawilżona. Z czasem zmniejsza się widoczność cellulitu. Zabieg ten jest bezpieczny, ale jest też kilka przeciwwskazań, jak obecność żylaków i skóry. Należy również uważać w okolicach znamion i pieprzyków, najlepiej je omijać.