Jak radzić sobie z łupieżem

Łupież to po prostu złuszczanie się zrogowaciałej warstwy naskórka, co spowodowane jest działalnością bakterii. Bakterie występują w sposób naturalny na naszej skórze, więc agresywne próby pozbycia się ich niewiele pomogą, a nawet często takie działania są szkodliwe dla kondycji naszej skóry.

Pozbawiamy jej wówczas naturalnej bariery ochronnej, co osłabia ją i sprawia, że jest jeszcze bardziej podatna na przeróżne czynniki zewnętrzne. Jak więc radzić sobie z łupieżem? Czy pomoże tutaj zabieg mezoterapia igłowa?

Co powoduje łupież?

Niestety jeszcze jednoznacznie nie potrafimy wskazać, co odpowiada za powstawanie łupieżu. Z pewnością jednak zdrowy tryb życia bardzo pomaga w profilaktyce przeciwłupieżowej. Dowiedziono, że w pewnym stopniu na zmiany łupieżowe ma wpływ spożywanie cukrów, tłuszczy oraz drożdży. Łupież jednak może także być spowodowany nieodpowiednią pielęgnacją skóry głowy, rozchwianą gospodarką hormonalną lub innymi dolegliwościami, chorobami czy lekami na te choroby. Mało tego to do łupieżu może przyczyniać się stres.

Podstawowe działania przeciwłupieżowe

Wbrew pozorom pierwszym działaniem przeciwłupieżowym nie powinno być sięganie po szampon przeciwłupieżowy. To rozwiązanie na skróty, które pomoże na krótką metę, a jeśli nie dojdziemy do źródła problemu, to po skończeniu butelki szamponu znów pojawią się na naszych ubraniach białe płatki. Raczej zwróćmy uwagę na swój tryb życia: czy dieta jest różnorodna i zbilansowana? Czy nie przesadzamy ze słodyczami? Czy dostarczamy organizmowi niezbędnych witamin i minerałów? Czy ćwiczymy regularnie, co pozwala rozładować stres oraz ustabilizować gospodarkę hormonalną? Dopiero gdy odpowiedź na te pytania brzmi: tak!, przyjrzyjmy się naszej codziennej rutynie pielęgnacyjnej.

Prawidłowa rutyna pielęgnacyjna

Łupież może powstawać wskutek osłabionej warstwy ochronnej skóry. Nie powinno się więc jej atakować jeszcze bardziej, a wręcz przeciwnie – odbudować. W tym celu przede wszystkim sprawdźmy, co zawiera nasz szampon do włosów. Być może już w tej chwili używamy szamponu ze zbyt mocnymi detergentami, a co dopiero jakbyśmy mieli jeszcze teraz zakupić szampon przeciwłupieżowy. Przestawienie się na mycie delikatniejszym szamponem może na początku powodować wzmożone przetłuszczanie się włosów i nasilenie objawów, jednak to znak, że warstwa ochronna skóry zaczyna się odbudowywać i stabilizuje się wydzielanie sebum. Po kilku tygodniach wszystko powinno wrócić do normy, a łupież – zniknąć.

Mezoterapia igłowa – skóra głowy

Mezoterapia igłowa jest profesjonalnym zabiegiem kosmetycznym polegającym na wstrzykiwaniu za pomocą malutkich igiełek substancji odżywczych pod skórę. Zabieg ten można również stosować na skórę głowy, by ją odżywić. Zabieg mezoterapii igłowej nie pomoże na łupież, ale za to będzie dobrą profilaktyką, ponieważ wzmocni cebulki włosów. Zabieg ten jest także nieocenioną pomocą przy nadmiernym wypadaniu włosów. Dzięki niej ponownie można znów cieszyć się fantastyczną fryzurą.